Jockey Jan

JOCKEY JAN MEMORIAL FUND SUPPORTS PONY RACING RIDERS

JOCKEY JAN MEMORIAL FUND SUPPORTS PONY RACING RIDERS

 At Perth Pony Races on Sunday 14th July 2013

 

William Hill, Abbie McCain, Ella McCain, Charlie Todd and

At Perth the 138cm race was won by Charlie Todd. The 148cm was won by Abbie McCain.

 

At Ayr on the 138cm race was won by Lorcan Williams. The 148cm winner was Abbie McCain.

All 3 winners received a framed photograph and Jockey Jan t shirt.

 

William Hill, Abbie McCain, Charlie Todd and Lorcan Williams are invited to attend the BRS for a days tuition paid by the Jockey Jan M F.

 

 
JOCKEY JAN MEMORIAL FUND SUPPORTS IJF JACK BERRY HOUSE

JOCKEY JAN MEMORIAL FUND SUPPORTS IJF JACK BERRY HOUSE

RIDERS RAISING MONEY AT KELSO RACES ON SUNDAY 26TH MAY 2013, FOR IJF JACK BERRY HOUSE

BELOW JACK BERRY, ZOE (MURPHY) WINSTON, FERDY MURPHY AND MARGARET.

Jockey Jan M F sponsored Zoe £1,000.00 which boosted her total. Another seperate donation was given to Jack Berry for the same cause.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BELOW ZOE LEAVES THE PADDOCK

 

 

 
JOCKEY JAN MEMORIAL FUND SUPPORTS PATHHEAD YOUNG RIDERS

JOCKEY JAN MEMORIAL FUND SUPPORTS PATHHEAD YOUNG RIDERS

 

 

 
JOCKEY JAN MEMORIAL FUND SUPPORTS YOUNG FARMERS

 

 

 

There was a great turnout on Friday night with a total of 10 classes

The results are as follows:

Class 1: Bullock Haltered  1. James Bailie (Brechin)  2. Andrew Beattie (Forfar)  3. Matthew Steel (Forfar)

Class 2: Bullock Haltered  1. Andrew Adam (Forfar)  2. Thomas Wilson (Kinneff)  3. Fraser McEwan (Brechin)

Class 3: Bullock Haltered  1. Robbie Wills (Forfar)  2. Charlotte Cooper (Forfar)  3. Dean Farquharson (Forfar)

Class 4: Bullock Haltered  1. James Bailie (Brechin)  2. Glen Jackson (Brechin)  3. Ruaridh Lawrie (Brechin)

Class 5: Bullock Un - haltered  1. Barbara Shaw (Strathmore)  2. Sandy Dawson (Bell Baxter)  3. Beth Dandie (Forfar)

Class 6: Bullock Un - haltered  1. Bruce Patullo (Forfar)  2. Claire Dyce (Forfar)  3. Bruce Patullo (Forfar) Class 7: Heifer Haltered  1. Thomas Wilson (Kinneff)

Class 8: Heifer Haltered  1. Matthew Steel (Forfar)  2. Andrew Adam (Forfar)  3. Lynsey Nelson (Brechin)

Class 9: Heifer Haltered  1. Stewart Lawrie (Brechin)  2. Nicola Millar (Strathmore)  3. Andrew Beattie (Forfar)

Class 10: Heifer Un - haltered  1. Charlotte Cooper (Forfar)  2. Sandy Dawson (Bell Baxter)  3. Sean Cowan (Bell Baxter)

CHAMPION:  Andrew Adam (Forfar)

RESERVE CHAMPION:  Matthew Steel (Forfar)

BEST TURNED OUT:  Glen Jackson

BEST HALTER TRAINED:  Dean Farquharson

BEST DAILY LIVEWEIGHT GAIN:  Ruaridh Lawrie

BEST RETURN OF CAPITAL:  Matthew Steel (Forfar)

BEST ANIMAL OPPOSITE SEX TO CHAMPION: Matthew Steel (Forfar)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JOCKEY JAN MEMORIAL FUND SUPPORTS YOUNG FARMERS

 

 
JOCKEY JAN MEMORIAL FUND INTERCLUB

 

 

JOCKEY JAN MEMORIAL FUND REMEMBERS JAN. 8 teams took part to remember Jan at Forfar Indoor Sports on 6th April, Forfar Young Curlers V Aberlemno and friends.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Below Chairman of FYC Robert Fawns presents the winning team of Drew, Irene Mackie, Anne Shaw and Peter McDairmid

 

 
More Articles...
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Next > End >>

Page 2 of 9

Shopping Cart

VirtueMart
Your Cart is currently empty.